Op 25 september haalde #GeertWilders de Nationale Coordinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) én de inlichtingendienst AIVD door het slijk. Omdat beide diensten de vinger op de zere extreemrechtse plek hadden gelegd: de fascistische rellen van vijf dagen daarvoor waren mede veroorzaakt door een polariserende en ophitsende toon. En hoewel #Wilders niet met naam genoemd, hij voelde zich wel degelijk aangesproken. Hij had “niets te maken met die blaadjes van NCTV en AIVD”, brieste hij in de Tweede Kamer
Nu zijn we drie weken verder en diezelfde Wilders neemt de door hem bespuwde NCTV ineens wél serieus. Want de NCTV is door de Belgische politie gewaarschuwd dat Wilders gevaar liep. Drie jongens werden aangehouden omdat ze met een eigen gefabriceerde drone, en eigengemaakte explosieven aanslagen dreigden te plegen. Tegen de Belgische premier Bart de Wever, tegen de Antwerpse burgemeester Els van Doesburg, en tegen Geert Wilders.
Bart de Wever
Niemand gunt geweld tegen welke politicus dan ook, dus dat het dreigende trio opgepakt is, is een grote geruststelling. Bart de Wever ging dan ook daags na de arrestatie gewoon weer aan het werk als premier van alle Belgen. En de Antwerpse burgemeester deed er niet voor onder – ondanks dat het drietal uit Antwerpen kwam – twee van Marokkaanse en één van Tsjetsjeense afkomst – herpakte ook zij haar taken.
Zo niet Wilders. Die zei alle voorgenomen afspraken en optredens rond de komende Kamerverkiezingen af. Ook nadat de NCTV hem had verzekerd dat er van “restdreiging” (bizar woord) geen sprake meer is. Ook nadat bij verkiezingsdebatten aangeboden werd om Wilders mee te laten doen via videoverbindingen, telefoonlijnen en nóg geheimere en beveiligde locaties als dat al voorzien waren. Yesilgöz, de VVD leidster, wordt net zo beveiligd als Wilders en dat laat haar niet van optredens en debatten weerhouden.
Wildersa weigert
Wilders weigert. Om zijn veiligheid, zegt hij. Aan veiligheid mag niet worden getornd. Maar als er volgens de premier van België, de burgemeester van Antwerpen, de Belgische politie, de Nationaal Coordinator Terrorisme en Veiligheid geen sprake meer is van dreiging, waarom weigert de leider van de grootste partij, die altijd zwaar en permanent beveiligd wordt, dan toch om mee te doen in een democratisch proces, juist aan de vooravond van de verkiezingen? Waarom gaat hij niet in op de uitnodiging voor debatten op geheime locaties? Waarom weigert hij video deelname? Waarom wil hij niet optreden in nóg strenger beveiligde plek?
Het zijn vragen die meer vragen oproepen dan antwoorden – veiligheid is niet iets om mee te spotten. Evenmin om mee te spelen. En al hellemaal niet om mee te manipuleren. Wie zo graag premier van Nederland wil worden, kan zich niet blijvend verbergen, helemaal niet in verkiezingstijd. Neem een voorbeeld aan de premier van België.